Evcil Hayvan Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu

Evcil hayvan bakımı nasıl olmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir? Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların bakımı hakkında bilmeniz gereken 10 önemli konu.

1.Periyodik Kontrol

Bizler kendi sağlığımız için nasıl düzenli olarak kontrol ya da check-up yaptırmak zorundaysak aynı duyarlılığı evimizde ya da bahçemizde beslemekte olduğumuz küçük dostlarımız için de göstermeliyiz. Veteriner hekiminizle uyum içerisinde yapılacak olan bu kontrollerde birçok hastalığı (kalp, böbrek karaciğer ya da sistemik hastalıklar), dış ya da iç paraziti, kilo durumu ya da onlarla ilgili sıkıntılarımızı fark edip onlar için erken davranmış ve belki de hayatlarını uzatmak adına olumlu bir yaklaşım içerisinde bulunmuş olabilirsiniz.

Erken teşhis insan sağlığı açısından ne kadar önemli ise aynı şekilde evcil dostlarımız için de o kadar önemlidir.

Periyodik kontrollerde genelde kedi ya da köpeğinizin; kilo artışı, ağız ve diş sağlığı-kulak-göz-deri kontrolleri yapılır. Ayrıca veteriner hekiminizin gerek duyması halinde birtakım kan tahlilleri, röntgen, ultrasound gibi birtakım tetkiklerde yapılabilir.

2.Düzenli Aşı Takibi

Kendinizin ve evcil hayvanlarınızın sağlığını korumak için mutlaka aşılarını ve parazit ilaçlamalarını düzenli yaptırın. Veteriner hekiminiz zaten sizin aşı takviminizi takip etmektedir. Evcil hayvanınıza hangi aşıyı ne sıkla yaptıracağınızı veterinerinize danışınız.

3. Paraziter Mücadele

Kedi ve köpeklerde en sık karşılaşılan vakalardan birisi de iç ve dış parazitlerdir. İç parazitler bazen gözümüzden kaçabilse de dış parazit olarak genelde kene ve pireleri hayvanlarımızın üzerinde görebiliriz. Hem kendi sağlığımız hem de evcil hayvanlarımızın sağlığı açısından parazit mücadelesi dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan birisidir. İç parazitler için enjeksiyon ya da tabletler, dış parazitler(pire, kene) için kovucu tasma, sprey ya da damlalar veterineriniz tarafından uygulanacak en uygun yöntemlerden birkaç tanesidir.

4. Uygun Çevre

Uygun çevre koşulları evcil hayvanınıza daha sağlıklı ve konforlu bir hayat yaşatabilmek adına dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesidir. Kedi ve köpeklerimizin ırklarına göre değişebilen fiziksel ihtiyaçlarına uygun koşulları yerine getirebilmeliyiz. Köpeğimizle yapacağımız uzun gezintiler hem onun ihtiyaçlarını giderecek hem de aranızdaki bağları kuvvetlendirecektir. Kedinize alacağınız oyuncaklar onun avlanma duygularını gidererek enerjisini atmasını sağlayacaktır.

5. Kısırlaştırma

Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar kısırlaştırmanın dişi köpeklerde meme kanserini, erkek köpeklerde de prostat kanserini büyük oranda azalttığını göstermektedir. Ayrıca dişilerde ileriki dönemlerde üreme organlarında meydana gelebilecek hastalıklarında önüne geçmektedir. Kedi ya da köpeğinizden yavru istemiyorsanız veteriner hekiminizle görüşüp kısırlaştırma için uygun olan zamana birlikte karar verebilirsiniz.

Son dönemde kedi ve köpeklerde kilo artışı sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Aşırı kilonun beraberinde getirdiği bir çok problem(diyabet, kalp, karaciğer rahatsızlıkları vs.) hayvanlar içinde geçerlidir. Aşırı ve düzensiz besleme, yetersiz egzersiz kilo artışının en önemli sebepleridir. Onlara sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlayabilmemiz için beslenme tercihini doğru yapmalıyız. Kedi ve köpeğinizin doğru beslenme tercihi için veteriner hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

7. Mikroçip Uygulaması

Kedi ve köpek sahiplerinin en büyük problemlerinden bir tanesi kaybolmadır. Gelişen teknolojinin hayvan sahiplerine bir hediyesi olan mikroçip kaybolan kedi ya da köpeğimizin bulunduğu zaman yakındaki bir veteriner kliniğine götürülmesi durumunda sahibinin bilgilerine ulaşılmasını sağlar.

8. Ağız Bakımı

Evcil dostlarımızın diş ve diş eti hastalıkları kliniklerimizde sıkça karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bu hastalıkların yapacağı ağız kokusu ve beraberinde getireceği diğer bir takım rahatsızlıklardan dolayı ağız bakımı çok önemlidir.

Evcil hayvan bakımı nasıl olmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir? Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların bakımı hakkında bilmeniz gereken 10 önemli konu
9. Eğitim

Evcil dostlarımızın özellikle köpeklerimiz açısında en önemli konuların başında eğitim gelir. Ortalama 14-15 yıl birlikte yaşamayı planladığımız bu güzel varlıkların ihtiyaçlarını anlamak ve ona göre önlemler almak bizlerin görevidir. Örneğin kediler için temiz bir kedi kumu ve kedi tuvaleti; köpekler için ihtiyaç duyulan kadar gezinti ve ihtiyaçların giderilmesi gibi. Bilinçsizce yapacağımız birtakım yanlışlıklar işimiz daha sonra zora sokabilir. Küçük dostlarımızın eğitimi için uygun olanı bu konuda uzmanlaşmış bir kişiden ya da kitaptan gerekli yardımı alabilirsiniz.

10. Onların İnsan Olmadığını Asla Unutmayın

Küçük dostlarımızın bizimle beraber sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gerekli temel kurallardan bir tanesi de onlara gerekli olan birçok şeyin insanların gereksinimlerinden çok farklı olduğunun siz sevgili sahipleri tarafından bilinmesidir. Bu farkındalık evcil hayvan sahiplerinin kedi ya da köpeklere uygulandığında onlara zarar verebilme ihtimali olan birçok davranışın dolayısı ilede birçok hastalığın önüne geçecektir. Örneğin (sık yıkama, yanlış beslenme …)