Soğuk Havalarda Dostlarımızın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış soğuğu tamamen başlamadan önce köpeğinizin sağlıklı ve güvenli bir kış geçirmesini sağlamak için genel birkaç önlem almak iyi bir fikirdir. Köpeğinizi, kış gelmeden Veteriner hekiminize götürerek,  muayenesini yaptırmanız, önceden beri devam eden sağlık sorunu olup olmadığını kontrol ettirmeniz önemlidir.

Uygun bakım da kış aylarında sağlıklı kalmanın önemli bir parçasıdır. Ağır ve keçeleşmiş tüy, köpeğinizin derisini aşırı soğuklardan yeterince korumaz. Köpeğiniz dışarıda çok zaman geçiriyorsa kulaklarını ve patilerini donma ihtimaline karşı düzenli olarak kontrol edin. Kışın ayak tabanları arasında bulunan tüylerin kesilmiş olması, ayak parmakları arasında buz birikmesini en aza indirmek için önemlidir.

Soğuk havalarda dış mekan etkinlikleri

Köpeğinizin kilo almasını önlemek, stresli ve isteksiz olma riskini en aza indirmek için uygun bir egzersiz rutinini koruması önemlidir. Özellikle yavru köpekler, uygun egzersiz yapmayıp yavru olmanın verdiği enerjiyi yakmazlarsa bazı davranış problemleri geliştirebilirler. Bunlar arasında mızmızlanma, aşırı havlama, kazma, çiğneme, ısırma veya fazla sert oyun oynama gibi problemler bulunur.

Arka bahçede kısa süre oynamak yerine parkta gezintiye çıkarak veya doğayı keşfederek dış mekan eğlencesini daha heyecanlı kılın. Farklı bir yürüyüş parkuru kullanmak bile yeni görsel uyaranlara ve kokulara maruz bırakarak köpeğinizin duyularını canlandırır. Parkura engel koyma veya yeni oyuncaklarla tanıştırma gibi farklı oyun etkinlikleri bulabilirsiniz. Önemli olan soğuk aylarda köpeğinizi aktif tutmaktır.

Aktivite seviyesine ve vücut tipine göre besleme

Genel bir kural olarak, yavru köpekler ve genç köpekler daha fazla kalori yakar, bu nedenle enerji gereksinimleri daha yüksektir. Enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteli protein ve yağ içeren bir diyet seçin. Daha yaşlı ve daha az aktif köpeklerin enerji ihtiyacı daha düşüktür ve buna uygun biçimde uyarlanmış beslenme uygulanması gerekir.

Küçük köpeklerin her gün aldıkları gıdanın her gramından, daha büyük köpeklere göre daha fazla enerji almaları gerekir. Köpeklerin sağlığına, aktiflik seviyesine ve yaşına bağlı olarak değişen yiyecek ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Büyüklükleri, ırkları veya yaşları ne olursa olsun, gerek iki bacaklı gerekse dört bacaklı hayvanlar, soğuk kış aylarında kalori alımlarını sezgisel olarak artırır, bu nedenle köpeğinizin düzenli bir egzersiz programı sürdürmesi önemlidir.

Hava ile ilgili sıkıntılar nasıl belirlenir?

Köpeğiniz soğuk havadan kaynaklanan olumsuz etkilere, sizden daha fazla hassastır.

Her ne kadar birçok köpek düşük ısılarda onu sıcak tutacak sert bir kürke sahipse de, bazı kısa tüylü ırklar, küçük köpekler, yavru köpekler ve yaşlı köpekler bir kazak veya yeleğin sağladığı ilave sıcaklıktan yararlanabilir. Su geçirmeyen kumaştan yapılmış, hayvanın vücuduna sıkıca oturan, ancak gövde ile kumaş arasında sıcak hava dolaşımına izin veren bir giysi seçin.

Köpeğinizin kışın soğuğundan olumsuz yönde etkilendiğine dair önemli işaretlere karşı çok duyarlı olun. Bu işaretler arasında gözle görülür titreme, sinme, ayaklarını sürekli yerden kaldırma ya da sürekli içeri girmeye çalışma sayılabilir. Şu ana kuralı unutmayın: hava sizin için soğuksa, evcil hayvanınız için de soğuktur.